میوه های حاوی پروتئین هنگامی‌که به یک رژیم غذایی متنوع اضافه شوند می‌توانند یک ضمیمه افتخاری به سایر منابع پروتئین شما باشند.

میوه علاوه بر پروتئین یک بخش مهم از رژیم غذایی است که اغلب سرشار از ویتامین‌های ضروری، مواد معدنی، فیتونوترینت‌ها و فیبر می‌باشد. مصرف میوه با بهبود سلامت دستگاه گوارش، حفاظت در برابر انواع خاصی از سرطان ها، فشار خون پایین‌تر و سلامت استخوان مرتبط است. علاوه بر آن با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ یا ابتلا به چاقی در ارتباط است.

برخی از میوه‌هایی که مقادیر بالاتری از پروتئین دارند عبارتند از:

زردآلوی خشک شده

زردآلوهای خشک شده یکی از منابع میوه با بالاترین میزان پروتئین هستند. به‌طور کلی یک واحد میوه، یک فنجان است اما بعلت تراکم میوه خشک، یک واحد آن نصف فنجان است. در یک وعده نصف فنجان از زردآلوی خشک شده، ۳گرم پروتئین، ۱۵۱% از نیاز روزانه به ویتامین A ،۲۱% از آهن روزانه و ۳۱% از نیازهای پتاسیم روزانه شما وجود دارد.

بعلت تراکم و عدم وجود آب، افراد می‌توانند به‌راحتی در مصرف میوه خشک پرخوری کنند چون با وجود آنکه هم‌چنان همان مقدار کالری وجود دارد اما بدون آب، دارای خاصیت سیرکنندگی کمتری است. یک وعده زردآلوی خشک ۱۹۰کالری است در حالی‌که نصف فنجان زردآلوی تازه فقط ۳۷کالری دارد.

اما کالر‌ ها همه چیز نیستند، فقط از میوه های خشک در اندازه سهم مناسب لذت ببرید. شما می‌توانید یک وعده نصف فنجانی را به اندازه یک موس کامپیوتر تصور کنید.

به‌طور مشابه هلو، مویز، موز، لیچی و آلوی خشک شده نیز سرشار از پروتئین هستند.

گواوا

یک میوه خوشمزه که یک فنجان از آن به‌صورت تازه، ۴گرم پروتئین فراهم می‌کند. اگر قبلا این میوه را امتحان نکرده اید تجربه یک میوه عجیب و خیلی خوشمزه را پیش رو دارید. انواع مختلفی از گواوا وجود دارد اما شما اغلب گواوا با پوست زرد مایل به سبز که داخل آن صورتی یا سفید است را پیدا خواهید کرد.

دانه‌های ترد کوچک داخل آن می‌توانند خورده شده یا بیرون آورده شوند. اگرچه پوست آن به اندازه داخلش خوشمزه نیست اما مغذی است. در هنگام انتخاب گواوا رسیده شما باید آن‌هایی را انتخاب کنید که سفت بوده و در هنگام لمس کردن نرم می‌باشند. داخل میوه لطیف‌تر از پوست محافظ آن خواهد بود.

یک وعده از آن ۱۱۲کالری، ۹گرم فیبر و ۶۲۸% از نیاز روزانه یک فرد متوسط برای ویتامین C را فراهم می‌کند.

آووکادو

اگرچه معمولا به‌عنوان یک عنصر لذیذ به وعده‌های غذایی اضافه شده و خورده می‌شود اما از نظر گیاه‌شناسی میوه در نظر گرفته می‌شود (در دسته‌بندی یک توت بزرگ با یک دانه تک قرار می‌گیرد). یک آووکادو با سایز متوسط حدود ۳۶۵کالری، ۱۷گرم فیبر، ۸۸% از نیازهای روزانه ویتامین C و ۷ گرم پروتئین دارد.

علاوه بر این یک آووکادو دارای امتیاز اسید آمینه ۱۲۹ است که نشان می‌دهد یک پروتئین با کیفیت بالا می‌باشد.

آووکادو حاوی تقریبا تمام اسیدهای آمینه به‌جز هیدروکسی پرولین (که حتی یک اسید آمینه ضروری نیست) می‌باشد.همچنین حاوی چربی‌های تک غیراشباع از جمله امگا ۳ و ۶ می‌یباشد که آن را به یک انتخاب خوب برای گیاه‌خواران محض که به جایگزین‌های امگا ۳/۶ گیاهی نیاز دارند تبدیل می‌کند.

نظر خود را ارسال کنید